Worms eat my garbage
It’s best to pay off your mortgage before retirement

More ways to cut food bill

Since food and gas prices keep rising, I’m looking for more ways to cut my expenses.

I already use most of the techniques I listed in my post “35 ways to cut your food bill.”

However, I’m taking a closer look at one of the items, eat less meat.

One of my health care providers suggested that since I tend to have low blood sugar, I should eat protein the size of a deck of cards at each meal. He's an advocate of the low carbohydrate diet.

Another health care provider said since I have type A blood, I should be on more of a vegetarian diet. He suggested eating more lentils.

Split Peas Cereal IMG_1266 When I was shopping at my local food co-op today, I bought organic green lentils at $1.32 a pound rather than organic red lentils, my usual purchase, at $1.57 a pound.

I bought organic small navy beans at $1.29 a pound, rather than organic baby Lima beams at $1.54.

The organic green split peas at 91 cents a pound were my choice instead of my usual purchase of organic yellow split peas at $1.39 a pound.

When I was at the co-op earlier in the week, I bought about half a bunch of celery out of the reduced produce bin, which cost 50 cents a pound. So I bought a jar of almond butter to spread in the celery. I thought it would make a good protein snack to eat when I’m blogging.

I selected the nonorganic 11-ounce jar for $8.14. I wasn’t sure I could eat the larger jar for about $12. I’m being more careful about wasting food in these high-cost food days.

I was surprised when I wrote my blog on worm composting yesterday about how much food is wasted in the United States. We waste 96 billion pounds of food yearly.

While I was pleased to be making savings in my food shopping trip, I worried I might have blown my good work. I bought an impulse item on sale; a box of cold cereal, Raspberry Ginger Low Fat Crisp – Raspberries With Crispy Corn Flakes, Oat Clusters, and Tangy Ginger. The cereal is 73 percent organic. I paid $3.29 for seven servings, that’s 47 cents a serving.

When I checked the cost of the organic kamut cereal I cook myself, it’s $1.44 a pound, or 48 cents a serving. Kamut is a type of wheat. I think barley is cheaper, so I’ll get that next time.

My treat, which I ate with much joy as I wrote this post, organic bing cherries for $5.98 a pound. They’re so good. The bing and Rainier cherries are only available for a short time in Washington state, even though we grow them in the state and 70 percent of the cherries grown in the U.S. come from the Northwest. I heard on NPR today cherries are Washington state’s third largest crop, and they bring $500,000 million to the state each year.

Copyright 2008, Rita R. Robison, Consumer Specialist

Comments

Feed You can follow this conversation by subscribing to the comment feed for this post.

Verify your Comment

Previewing your Comment

This is only a preview. Your comment has not yet been posted.

Working...
Your comment could not be posted. Error type:
Your comment has been posted. Post another comment

The letters and numbers you entered did not match the image. Please try again.

As a final step before posting your comment, enter the letters and numbers you see in the image below. This prevents automated programs from posting comments.

Having trouble reading this image? View an alternate.

Working...

Post a comment

Your Information

(Name and email address are required. Email address will not be displayed with the comment.)